? Bebeklik veya çocukluk döneminde kalp seslerini dinlerken bazen normalden farklı ritimler ve farklı sesler de duyarız. İşte burada en çok karşılaştığımız ÜFÜRÜM sesidir. .? Bebeği dinler ve üfürüm duyarsak da duyduğumuzun şiddetine göre acele veya uygun zamanda o bebeğin bir çocuk kalp doktoruna gitmesini isteriz. .?Çünkü üfürüm duyulan bir hastayı sadece dinlemek yetmez bunun sebebi;?Basit bir kalp duvarına şiddetli çarpma sesi mi?! ?Yoksa kalpte duvarlarda delik mi var!? ?Ya da kalp kapakçıklarında sorun mu var!?.?İşte bunları çocukların canını acıtmadan, göğüslerinin üzerinden kalp ultrasonu yaparak ( yani EKO) çocuk kalp doktoru bize söyleyebilmektedir. .?Üfürüm lafını duyunca tüylerimiz diken diken mi olsun!? .?Üfürümler ne zaman masum? Ne zaman değil?!.Sayın Doç. Dr. Osman Özdemir ( @drosmanozdemir ), bizim için anlattı, ben de sizinle paylaşıyorum. .?Sevgiler ve iyi izlemeler. Bu konuyla ilgilenen arkadaşlarınızı da etiketleyebilirsiniz?.#doktoroge #ankara #çocukdoktoru #ankaraçocukdoktoru #üfürüm

Dr. Öge Çultu Kantaroğlu paylaştı: 18 Eylül 2018 Salı

Bebeklik veya çocukluk döneminde kalp sesleri (Üfürüm)

? Bebeklik veya çocukluk döneminde kalp seslerini dinlerken bazen normalden farklı ritimler ve farklı sesler de duyarız. İşte burada en çok karşılaştığımız ÜFÜRÜM sesidir. .
? Bebeği dinler ve üfürüm duyarsak da duyduğumuzun şiddetine göre acele veya uygun zamanda o bebeğin bir çocuk kalp doktoruna gitmesini isteriz. .
?Çünkü üfürüm duyulan bir hastayı sadece dinlemek yetmez bunun sebebi;
?Basit bir kalp duvarına şiddetli çarpma sesi mi?! ?Yoksa kalpte duvarlarda delik mi var!? ?Ya da kalp kapakçıklarında sorun mu var!?
.
?İşte bunları çocukların canını acıtmadan, göğüslerinin üzerinden kalp ultrasonu yaparak ( yani EKO) çocuk kalp doktoru bize söyleyebilmektedir. .
?Üfürüm lafını duyunca tüylerimiz diken diken mi olsun!? .
?Üfürümler ne zaman masum? Ne zaman değil?!
.
Sayın Doç. Dr. Osman Özdemir ( @drosmanozdemir ), bizim için anlattı, ben de sizinle paylaşıyorum. .
?Sevgiler ve iyi izlemeler. Bu konuyla ilgilenen arkadaşlarınızı da etiketleyebilirsiniz?
.
#doktoroge #ankara #çocukdoktoru #ankaraçocukdoktoru #üfürüm

Tekrar Kontrol edin!

Acaba Maskeler Bizi Oksijensiz Bırakıyor mu?

Acaba Maskeler Bizi Oksijensiz Bırakıyor mu? Maske takalım mı takmayalım mı derken ben de son …