Online Danışmanlık

Bir doktor olarak neden ve nasıl ‘Online Danışmanlık’ yapıyorum?

Doktorluğun temelinde hastasını dinleme, muayene etme ve vereceği tedaviyi belirledikten sonra da anlatma basamakları vardır.

Sağlık sorunlarının veya hasta tarafından bize sorulan soruların da bazen muayeneye ihtiyacı azdır veya yoktur; işte bu durumlarda sağlık için bir danışman olarak davranırız.

Ben bir çocuk doktoruyum ve muayenehaneme gelen hastalara ve onların anne babalarına, önce onların sorunlarını ve çocukları hakkındaki gözlemlerini iyice dinleyerek, bu sırada yaş grubuna göre bebeğimizi veya çocuğumuzu gözlemleyerek, peşinden muayene ederek ve sonunda da fikirlerimi veya tedavimi aileye iyice anlatarak yardımcı olurum.

Coronavirus pandemisi dönemi, hepimize bazı işlerin internetten de yapılabileceğini gösterdi. Ben de hastalık muayenesi yapamam ama ailenin danışmak istedikleri ve öğrenmek için talep ettikleri bilgiyi internetten paylaşırım dedim. Böylece ailelere online danışmanlık da yapmaya başladım.

Bazen aileler online olarak çocuklarının bir döküntüsünü, öksürüğünün sesini vs gibi muayene gerektiren durumlar için randevu almak istiyorlar; bu durumlarda onlara benimle randevu yerine doktora başvurmalarını öneriyorum; çünkü online danışmanlık asla hastanın muayenesinin yerini tutamaz. Çocuğa hastalıkta bir tanı koymak ve gerekli ilacı yazdırmak için muayene şarttır.

Peki o zaman kimler online danışmanlık almaya uygundur;

 • İlk bebeğini eline almadan önce hazırlık aşamasında neler yapılacak, neler alınacak, nasıl hazırlanılacak gibi pekçok 😊sorusu olan HAMİLELER
 • Bebeğini eline aldıktan sonraki günlerde bebeğinin muayenesini aşısını vs ihmal etmemiş ama uzun soluklu sorularının cevabını bulmak isteyen yeni LOHUSALAR
 • Bebeğinin aşı ve muayenelerini ihmal etmeyen ama bebeğinin büyümesi ve gelişimiyle ilgili kafasında tereddüt kalmasını istemeyen, ay ay bebeğinin gelişimini ve ona uygun önerileri benden duymak isteyen ANNELER
 • Ek gıda döneminden ürken, korkan ama bir o kadar da bebeğiyle sofrada oturmak için heyecanlanan ve ay ay bebeğinin beslenmesinin nasıl da güzel gelişeceğini görmek isteyen ANNE ve BABALAR
 • İşe geri dönme telaşı, beslenmenin organizasyonu, bebeğe kim bakacak üçgeni içinde kendini daralmış hisseden ÇALIŞAN ANNELER
 • Emzirme üstüne tavsiye istenmesi kadar normal bir konu olan, memeyi bırakırken yapılacakları merak eden EMZİREN ANNELER
 • Bebeği bezi bırakma aşamasında olan ama konuyu çözmekte problemi olan EBEVEYNLER
 • Ben eşime nasıl yardımcı olabilirim, desteğimi nasıl arttırabilirim diye soran TÜM BABALAR😊
 • Kısaca, Ankara dışında, ülke dışında olan bebek- çocuk sahiplerinden aklında çocuk doktoruna sorulacak soruları olanlar bana internet yoluyla ulaşabilir, danışabilir diyebilirim.
 • Ankara içinde ikamet edip sağlık sorunları sebebiyle yüz yüze görüşemediklerimize de bu gibi özel durumlarda yardımcı olmaktayım.

Görüşmelerimizde neler oluyor?

 • Bebeğinizin doğum tarihi, varsa alerjileri, geçirdiği hastalıklar, yapılan tetkikler ve sonuçları, güncel ölçümleri ve aşı kartının elinizin altında olmasını istiyorum ki sağlıkla ilgili kafanıza takılan sorulara cevap verebileyim ve gelecekle ilgili planlamanıza yardımcı olayım.
 • Görüşmeden önce çocuğunuzun doğum tarihini ve danışmak istediğiniz konuları bileyim ki sizin durumunuz için hazırladığım powerpoint ve görseller (resim, diyagram, video, tablo, liste…) ile anlatım yapabileyim.
 • Çocuğunuz için online olarak görüşmemiz sonunda özellikle ek gıda gibi, anlatırken tek tek yazdığım listeleri veya gelişimi için öneride bulunduğum oyun-oyuncak gibi görselleri de size gönderiyorum.

Peki bu görüşmelerimizde ben ne bekliyorum? 

 • Sizinle randevulaştığımız saatte sizin, internetinizin ve şarjınızın (dolu olarak😊) hazır olmanızı bekliyorum ; çünkü sizden sonra da bir görüşmem varsa siz geciktiğinizde ben de o görüşmeyi başlatmayı geciktiriyorum ve sıradaki hastaya mahcup oluyorum.
 • Bebeğimizi ve çocuğumuzu sizinle beraber görmekten hem çok keyif alıyorum hem de bazen yaptığı ve yapamadığı hareketleri görmek beni gelişimiyle ilgili bilgilendiriyor; sonrasında bebeğinize o süre için göz kulak olacak birisinin olmasını istiyorum, çünkü bebekle ilgilenirken beni dinleyemiyorsunuz veya anlattıklarıma konsantre olamıyorsunuz. 
 • Ben genelde sizinle bilgi, görsel, liste vs ekrandan paylaşıyorum bunları da size iletiyorum ama ayrıca üstüne çok eklediğim konuşma veya ek öneriler oluyor, onları da kaydetmeniz için sizden kağıt kalem hazırlamanızı bekliyorum.

Sevgi ve saygılarımla

Dr. Öge Çultu Kantaroğlu

Ankara-2021-Şubat