?Gözyaşı kanalı tıkanıklığı en çok iki grupta olur, .1- Yenidoğanlar ??2-Menapoz sonrası dönem?.?Yenidoğan bebeklerdeki gözyaşı kanalı tıkanıklığının sebebi; bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında gözyaşı kanallarının oluşumunu tamamlamamasıdır..?Genellikle sorun, gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerdeki zarın delinmeden, bebeğin doğmasıdır. Bu durumda gözyaşı buruna boşalamaz..? İlk 1 yıl masaj uygulaması yapılır. Masaj burun kökünden, aşağı doğru sıvazlama şeklinde uygulanır. Günde 2 kez, 10 sefer bu masaj hareketini yapmak gerekir. Masajla kendiliğinden kanalın açılma ihtimali %95 civarındadır. Gözde çapaklanma oldukça antibiyotikli göz damlaları kullanılabilir . 1.5 yılın sonunda, yaşarma geçmezse kanal kendiliğinden açılmamış demektir. O zaman tekrar değerlendirilip cerrahi bir dokunuş yapılabilir (ör:probing).?O zaman bebeğinizin gözlerinde sulanma oluyorsa lütfen çocuk doktorunuzla bunu paylaşın ve onun da göstereceği masajları ihmal etmeyin?.

Dr. Öge Çultu Kantaroğlu paylaştı: 16 Ekim 2018 Salı

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı

?Gözyaşı kanalı tıkanıklığı en çok iki grupta olur,
.
1- Yenidoğanlar ??
2-Menapoz sonrası dönem?
.
?Yenidoğan bebeklerdeki gözyaşı kanalı tıkanıklığının sebebi; bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında gözyaşı kanallarının oluşumunu tamamlamamasıdır.
.
?Genellikle sorun, gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerdeki zarın delinmeden, bebeğin doğmasıdır. Bu durumda gözyaşı buruna boşalamaz.
.
? İlk 1 yıl masaj uygulaması yapılır. Masaj burun kökünden, aşağı doğru sıvazlama şeklinde uygulanır. Günde 2 kez, 10 sefer bu masaj hareketini yapmak gerekir. Masajla kendiliğinden kanalın açılma ihtimali %95 civarındadır. Gözde çapaklanma oldukça antibiyotikli göz damlaları kullanılabilir . 1.5 yılın sonunda, yaşarma geçmezse kanal kendiliğinden açılmamış demektir. O zaman tekrar değerlendirilip cerrahi bir dokunuş yapılabilir (ör:probing)
.
?O zaman bebeğinizin gözlerinde sulanma oluyorsa lütfen çocuk doktorunuzla bunu paylaşın ve onun da göstereceği masajları ihmal etmeyin?

Tekrar Kontrol edin!

Bebeğinizin bıngıldağı kapandı! Ne olacak peki D vitamini takviyesi meselesi?

? Bebeğinizin bıngıldağı kapandı! .?Ne olacak peki D vitamini takviyesi meselesi?