El Yıkamak Neden Önemli?

El Yıkamak Neden Önemli?!

? Okulda çocuklar arasında yapılan silgi, kalem gibi eşyaların alışverişinde bile mikroplar taşınmakta, öksürme ve hapşırma ile bu eşyalara bulaşan hastalık yapıcı mikropların eller aracılığıyla vücuda alınmaktadır. Bu sebeple okulda ve bulunduğumuz her yerde el yıkamak çok önemlidir.
.?Çocukların çoğu, sadece ellerini yıkamadığı için çevresinden aldığı mikroplar nedeniylehastalanmaktadır. Aileler hapşıran, burnu akan çocuklardan hava yoluyla alınacak mikroplar kadar elle taşınacaklardan da korkmalıdır.
.
?Sadece 30 saniyede uygulanabilecek doğru el yıkama tekniği ile bulaşıcı ve salgın pek çok hastalığa karşı önlem alınabilir.
-sadece su yetmez,
-su ve sabun kullanılmalıdır,
-sadece elin ayası değil, parmak araları ve tırnaklar kesilmemişse tırnak içleri ihmal edilmemelidir,
-peşinden sabunlu su iyice durulanmalı ve eller kurutulmalıdır
.
?Kişisel ve toplum sağlığı açısından doğru el yıkama alışkanlığını kazanırsak pek çok bulaşıcı hastalıktan korunmuş oluruz.
.
?Yapılan bir yurtdışı çalışmada, ellerini uygun yıkamayan sağlık çalışanlarının %41 ‘inde patojen mikroorganizmalardan önemli bir kısmının 7 güne dek taşınabildiği ve bulaşabildiğini göstermiştir. Biz her hastadan sonra ellerimizi yıkarız ki bulaştırmayalım diye (kendimize de başkasına da), lütfen siz de hem kendinizi hem de hane halkını korumak adına el temizliğine dikkat ediniz. İşten çıkmadan ve eve gelince çocuğunuzla temas etmeden önce ellerinizi yıkayınız ??
#doktoroge #çocukdoktoru #ankara#ankaraçocukdoktoru #eltemizliği #elyıkama

Tekrar Kontrol edin!

Bebeğinizin bıngıldağı kapandı! Ne olacak peki D vitamini takviyesi meselesi?

? Bebeğinizin bıngıldağı kapandı! .?Ne olacak peki D vitamini takviyesi meselesi?