Çocuklardan Uzak Tutulacak Ev Eşyaları..

24,05,2014; Anne Yaşam Rehberi’nden alıntıdır…

 

Bebeğinizin emeklemeye başladığı an çok özel bir zamandır, fakat olumsuz tarafları da vardır. Aniden her köşe, dolap ve tezgâh olası bir kazayı bekler gibi görünür. Evinizi bebeğiniz için güvenli hale getirmek sadece koruyucu duvarlar ve güvenlik kapılarından ibaret değildir, aynı zamanda bebeğinizin tatmayı deneyebileceği her şey hakkında da dikkat etmeniz gerekir. Bebeğinizi güvende ve akıl sağlınızı sağlam tutmak için güvenli ev eşyaları hakkında fikir sahibi olun.

 

 

BULAŞIK MAKİNESİ TABLETLERİ :

Bulaşık makinesi tabletleri bebekler için şeker gibi görünebilirler fakat aşırı derecede bazik olmaları ve iç hasarlara yol açabilecekleri için kesinlikle uygun değillerdir. Eğer bebeğiniz bir tane yutarsa ağzını süt ya da su ile çalkalamasını ve küçük yudumlar almasını sağlayın ve hemen tıbbi yardım arayın.

 

 

MÜCEVHERAT :

Bebekler minik saksağanlar gibidir, parlak olan her şeyle oynamayı severler. Ve oynamak, genellikle çiğnemek ya da yemek demektir. Tüm mücevherlerinizi onun ulaşamayacağı bir yerde saklayın.

 

TOZ DETERJAN :

Bebeğinizin bir avuç toz deterjan yedikten sonra onun Bebelac olmadığını anlayacağını düşünebilirsiniz. Fakat o bir ağız dolusu sabun köpüğünün midesine iyi gelmeyeceğini bilemez. Toz deterjan ve tüm temizlik eşyalarınızın olduğu mutfak dolaplarınıza kilit koyun.

 

KEDİ MAMASI :

Kedinizin akşam yemeği herkes için ideal bir yemek olmayabilir fakat bebeğiniz için kesinlikle ilgi çekicidir. Islak mamayı insanların yemesi önerilmez. Ayrıca kedinin ondan önce davranmış olma olasılığı yüksektir. Kuru mama da boğulma tehlikesi içerir o yüzden yüksek yerlerde tutulması en iyisi olacaktır.

 

PİLLER :

Ortalıkta pil bırakmasanız bile kolaylıkla TV kumandasından veya çalar saatinizden düşebilirler. Elektronik eşyalarınızın pil kompartımanlarını bantlayıp kapatın ki bebeğiniz için risk oluşturmasın.

 

MADENİ PARALAR :

Madeni paralarınızı çanta ya da cüzdanlarınızda fermuarı kapalı bir şekilde saklayın ve böylece kazaları önleyin.

 

İLAÇLAR :

Oldukça ilgi çekici görünüyorlar, ilaçlarınızı her zaman anahtarlı bir kilidin arkasında saklayın.

 

BUZDOLABI MIKNATISLARI :

Buzdolabının üstündeyken güvenli görünmelerine rağmen, mıknatısların düşme eğilimi vardır ve küçük eller onları kolayca kavrayabilir. Bebeğiniz tek bir mıknatısı yutabilir fakat mıknatıslar kesinlikle boğulma tehlikesi içerirler.

 

TUVALET FIRÇASI :

Birçok insan tuvalet fırçasını yerde hemen tuvaletin yanına koyarlar ve böylelikle küçük bir çocuk için kolaylıkla ulaşılabilir bir hedef haline gelir. Kapalı bir dolap içinde tutmak çocuğunuzu mikroplardan korur.

 

PERDE İPLERİ :

Çok kullanışlı görünmelerine rağmen perde iplerinin bebekler için boğulma riski oluşturma olasılığı vardır. Bebeğinizin sandalyesini, onun tırmanabileceği sandalye ve koltukları pencerelerden uzak tutun ve tüm perde iplerini ulaşamayacağı bir şekilde bağlayın ya da garantiye almak için ipsiz perdelerle değiştirin.

 

AEROSOL SPREYLER :

Saç, oda spreylerini, dezenfektanları ve böcek ilaçlarını püskürtmek bir bebek için çok eğlencelidir fakat içlerinde bebeğinizi, eğer kendi üstüne sıkarsa, hasta edebilecek çok zararlı kimyasallar bulundururlar. Bu gibi ürünleri bebeğinizin ulaşamayacağı yüksek yerlerde saklayın.

 

POŞETLER :

Günümüzde plastik torbaların büyük bir kısmı küçük hava deliklerine sahipken, bebekler yine de içlerinde hapsolabilirler. Alışverişten sonra eşyalarınızı yerleştirirken tüm plastik torbaların bebeklerin ulaşamayacağı bir yerde olduğundan emin olun.

 

SICAK İÇECEKLER:

Sıcak içeceklerin büyük bir riski vardır, dökülme riski. Tüm yanma ve haşlanma risklerinden sakınmak için kahvenizi bebeğiniz beşiği ve ya sandalyesinde güvendeyken yapın ve kupanızı tezgâh, raf veya bebeğinizin ulaşamayacağı bir yere koyun.

 

Kaynak:http://www.motherandbaby.co.uk/2014/05/the-household-and-everyday-products-to-keep-out-of-kids-reach

Tekrar Kontrol edin!

Beşinci Hastalık = Eritema Enfeksiyozum

  Beşinci Hastalık = Eritema Enfeksiyozum ?Hastalık kendini nasıl gösterir?: Boğaz ağrısı, hafif ateş, baş …

Bir yanıt yazın