? Çocuklu ailelerin deniz kenarında özellikle de kum bir sahildelerse başına gelebilecek tat kaçırıcı bir olay “ göze kum kaçması” dır. .? Çoğu zaman gözün kendi göz yaşını arttırarak yabancı cismi çıkardığını görürüz ama bazen bu eylem yeterli olmaz ve dışarıdan yardım gerekebilir. .? Videodaki konu mankenimiz bugün gözüne kaçırdığı kumu, denize koşup içinde gözünü açıp kapayıp ve kumlu ellerini direk göze götürmeden denizde yıkadıktan sonra gözüne götürme sabrını göstererek çıkardı. .? Deniz tuzlu su göze zarar vermez mi?!Vermez!!! Hem kumu çıkarır hem de tuzlu içeriği ile mikroplara da engel olursunuz. Hastanede, gözden kumu çıkarmak için de biz serum fizyolojik ( yani steril tuzlu su) ile yıkama yapıyoruz!! Siz doğal olarak yapacaksınız. .? Elinizde içme suyu varsa, bununla da çocuğun gözünü bolca dökerek yıkayabilirsiniz. .? Çocuğunuzun elleri kumluysa o sırada bunu da ihmal etmeden suya sokun çünkü gözü acıdığı için elini otomatik olarak gözüne götürecektir❗️.? Herşeye rağmen göz acıyor, çok sulanıyor, kızarık, kısık, bir türlü çocuk rahatlamadı ise lütfen bir Göz Doktoru’nun muayenesini ihmal etmeyin. Çıplak gözle görülemeyen ancak doktorun alabileceği yabancı cisimleri atlamayalım. .? En önemlisi de eğer oyun oynama davranışı buna sebepse çocuğunuzun yaşı da buna müsaitse lütfen çocuğunuza kumu kaldırmaması gerektiğini anlatarak bu sebebi ortadan kaldırın. .#doktoroge #ankaraçocukdoktoru #çocukdoktoru #ankara #gözetozkaçması #çocuk #bebek #gözsağlığı #gözdoktoru #gözyıkama

Dr. Öge Çultu Kantaroğlu paylaştı: 28 Haziran 2018 Perşembe

Çocuklarda Göze Kum Kaçması

Çocuklu ailelerin deniz kenarında özellikle de kum bir sahildelerse başına gelebilecek tat kaçırıcı bir olay “ göze kum kaçması” dır.
.
? Çoğu zaman gözün kendi göz yaşını arttırarak yabancı cismi çıkardığını görürüz ama bazen bu eylem yeterli olmaz ve dışarıdan yardım gerekebilir.
.
? Videodaki konu mankenimiz bugün gözüne kaçırdığı kumu, denize koşup içinde gözünü açıp kapayıp ve kumlu ellerini direk göze götürmeden denizde yıkadıktan sonra gözüne götürme sabrını göstererek çıkardı.
.
? Deniz tuzlu su göze zarar vermez mi?!
Vermez!!! Hem kumu çıkarır hem de tuzlu içeriği ile mikroplara da engel olursunuz.
Hastanede, gözden kumu çıkarmak için de biz serum fizyolojik ( yani steril tuzlu su) ile yıkama yapıyoruz!! Siz doğal olarak yapacaksınız.
.
? Elinizde içme suyu varsa, bununla da çocuğun gözünü bolca dökerek yıkayabilirsiniz.
.
? Çocuğunuzun elleri kumluysa o sırada bunu da ihmal etmeden suya sokun çünkü gözü acıdığı için elini otomatik olarak gözüne götürecektir
.
? Herşeye rağmen göz acıyor, çok sulanıyor, kızarık, kısık, bir türlü çocuk rahatlamadı ise lütfen bir Göz Doktoru’nun muayenesini ihmal etmeyin. Çıplak gözle görülemeyen ancak doktorun alabileceği yabancı cisimleri atlamayalım.
.
? En önemlisi de eğer oyun oynama davranışı buna sebepse çocuğunuzun yaşı da buna müsaitse lütfen çocuğunuza kumu kaldırmaması gerektiğini anlatarak bu sebebi ortadan kaldırın. 

Tekrar Kontrol edin!

Bebeğinizin bıngıldağı kapandı! Ne olacak peki D vitamini takviyesi meselesi?

? Bebeğinizin bıngıldağı kapandı! .?Ne olacak peki D vitamini takviyesi meselesi?