Sahilde Oyun ve Faydaları

Sahilde Oyun ve Faydaları ?

Yaz vakti geldiğine ben çok seviniyorum, çünkü kumsal zamanı başlıyor ve çocuklar kumlarda  özgürce oyun oynayabiliyor demektir.

Deniz kenarında, kumda oynamanın, denizden veya dalgalardan kaçmanın, ıslak kumla kuru kumu karıştırmaya çalışmanın, yaptığı kulenin yıkılmasını izlemenin, yarın aynı yere tekrar saraylar, şatolar, çukurlar yapmanın… pek çok faydası var efendim.

Sırtınızı dayayın koltuğa oturun başlıyoruz;

Sadece temiz havayı içlerine çekmek bile artıdır artı. Yıl boyu özellikle büyük şehirlerde, minnacık parklarda, apartman gölgelerinde oynayan çocuklar geniş bir kum alan, göz alabildiğine uzanan deniz karşısında büyüklük kavramıyla haşır neşir olur.

4 yaşın altındaki çocuklar genelde kendi başlarına , daha büyükler ise beraber oynamaya meyillidir. Kumsal aktiviteleri her iki oyun tipi için de uygundur. Paylaşma bu deneyimler sırasında bile öğrenilebilir.

Sabretme , bekleme, sırasını takip etme, ortak oyuncak kullanmak ile (kova ve kürek- ya da denize atılacak taşlar?…) bolca deneyimlenen davranışlardır.

 Büyük uğraşlarla yığılan kumlar bir dalgayla yok olabilir, devasa kalenin üstünden dikkatsiz bir teyzenin geçmesiyle yapılan herşey sıfırlanıp, başa dönülebilir. Hayal kırıklığı?, baştan başlama, yeniden uğraşma çok önemli deneyimlerdir ve bolca edinilir ?

Ayak sağlığı için kumda çıplak ayak yürümek gayet sağlıklı deneyimlerdir; proprioseptif gelişimi için de ortopedik açıdan da tavsiye edilir.

Duyusal hassasiyeti olan, bırakın kumu elindeki salatalığı bile elleyemeyen, kumda yürüyemeyen bir ufaklık, birkaç gün sonra ister istemez maruz kaldığı fiziksel ortamı kabullenmeye başlar, tatil sonunda eliyle kumdan köfteler yapabilir ? şaşırmayın.

Sudan korkanlar için tabiki bunlar önemli fırsatlar; çocukları suya zorla sokma, suya atma benim önerilerimde yok. Zaman içinde elindeki kovaya su doldururken, kumsal yürüyüşü yaparken denize ısınmaya başlayacak; tabi ki alışmak çok süratli olmaz ama  her çocukta illa ki olur.

Doğru miktarda ve doğru zaman aralığında güneşe maruz kalmak, D vitamininin faydalarından yararlanmaya aracı olacaktır.

Yüzme, skolyoz gibi ciddi omurga eğriliklerinin tedavisinde bile harikalar yaratan bir spordur. Belki çocuğunuzun yüzme sporuna ilgili hatta becerikli olduğunu anlamanız bile mümkündür.

Her anne iyi beslenen çocuğu olsun ister. Deniz kenarı, açık hava aktiviteleri uyku süresinde-sayısında ve beslenmede artışa dolayısıyla büyümede hızlanmaya da vesile olur.

Analı -babalı-çocuklu mutlu tatiller dilerim. ?

Tekrar Kontrol edin!

Kutu Oyunlarına Bir Bakış..

Tavsiye Edilen Kutu Oyunu: Geveze Sincap 1-4 kişiyle ve 4 yaş üstü. Bizim evdekilerin yaş …