Beşinci Hastalık = Eritema Enfeksiyozum

 

Beşinci Hastalık = Eritema Enfeksiyozum

?Hastalık kendini nasıl gösterir?:
Boğaz ağrısı, hafif ateş, baş ağrısı, yorgunluk, kaşıntı, yüzde tokatlanmış gibi kırmızı yanak görüntüsü, göğüs ve sırt bölümüne daha sonrada kol ve bacakları yayılabilecek dantelimsi kırmızı döküntü, eklem ağrıları görülebilir. Döküntüler sıcak su banyosundan sonra daha da kötüleşir. Döküntüler 1 haftaya rahatlar ama sıcak banyo ile tekrarlayabilir.

?Ne zaman bulaştırıcıdır?:
Diğer döküntülü hastalıklardan farklı olarak döküntü çıktıktan sonra bulaştırmaz?, bu da demektir ki kimin size bulaştırabileceğini ön göremezsiniz, döküntü çıkana kadar geçen dönemde yani hastalık tanısı konamadığı dönemde bulaştırıcıdır. Döküntüyü çıkaran kişi bundan 1 hafta öncesinden döküntüsünü çıkarana kadar bulaştırıcıdır. Döküntülü halde okula, işe gidilebilen hastalıktır; tabi ki tanısından eminseniz ?

?Etkeni ve tedavisi nedir?!:
Parvovirüs-B19 dur, yani bir virüstür. Demek ki tedavisi antibiyotik değildir. Hastalık belirtilerini rahatlatmaya ( ateş düşürücüler, kaşıntı alıcı şuruplar vb..) çalışılır ve tabiki dinlenmek ile iyi miktarda sıvı tüketmek de faydalıdır.

?Ençok hangi yaş gurubunu etkiler?!:
5-15 yaş gurubunda ( okula giden çocuklarda) daha çoktur ama yetişkin ve küçük çocuklarda da görülebilir.

?Bulaştan kaç gün sonra hastalık ortaya çıkar, hangi yolla bulaşır?!:
Virüs kapıldıktan 2 hafta sonra hastalık çıkar yani biryerden kaptığınızı düşünüyorsanız çıkacak mı diye 2 hafta bekliyorsunuz. Öksürük ve hapşuruk gibi havayoluyla ve de taneciklerle bulaşır. Ortak kullanılan objelerden de bulaşacağı için el hijyeni çok önemlidir.

?En çok hangi mevsimde görülür?:
Bahar aylarında fazlaca görülebilmekle beraber tüm yıl da görülebilir.

?Tekrar tekrar geçirilir mi?:
Bir defa hastalık geçirildiğinde, tekrar tekrar geçirilmesi beklenmez, ömürboyu bağışıklık kazanılır.

#doktoroge #beşincihastalık #eritemaenfeksiyozum #döküntü #ateş#ankaraçocukdoktoru #çocukdoktoru #ankara @ Dr. Öge Çultu Kantaroğlu

Tekrar Kontrol edin!

Kahve Ömrünüzü Uzatır!

Kahve Ömrünüzü Uzatır! Günde beş bardak kadar kahve tüketimi hem ruh hem de beden sağlığı …